Naučte svoje deti používať mobil s rozumom

S príchodom nového školského roka dostávajú niektoré deti od svojich rodičov nové mobilné telefóny. Chcú si tak zabezpečiť kontakt s deťmi v prípade urgentných udalostí alebo keď sa dieťa dlhšiu dobu nehlási. Prevolané minúty a odoslané SMSky v mnohých prípadoch platia práve rodičia. Aby sa ich účet zbytočne nepredražil, bezpečnostná spoločnosť ESET pre rodičov pripravila tipy, ako deti varovať pred útokmi na ich mobilný telefón.

Ak v súčasnosti kupujete mobilný telefón svojim deťom, je pravdepodobné, že zadovážite zariadenie s operačným systémom Android. Keďže ho celosvetovo používa najviac ľudí, zamerali sa na jeho používateľov aj kyberkriminálnici. Tí zneužívajú zraniteľnosti tohto systému ale aj nerozumné správanie samotných používateľov.

Jedným z útokov, po ktorom môže platca telefónneho účtu reálne prísť o peniaze, sú takzvané SMS trójske kone. Mobilný telefón si môže používateľ infikovať tak, že si do svojho zariadenia nainštaluje škodlivý kód maskujúci sa za aplikáciu. Upravené aplikácie obsahujúce škodlivý kód sa väčšinou šíria cez rôzne neoficiálne obchody alebo takzvané warez webstránky, ktoré ponúkajú cracknuté aplikácie, ktoré sú za normálnych okolností spoplatnené.

“Jednou z najdôležitejších rád, ktoré dávame používateľom operačného systému Android, je sťahovať aplikácie jedine z oficiálneho Google Play obchodu,” vysvetľuje Róbert Lipovský, výskumník škodlivého kódu zo spoločnosti ESET. Google má totiž systém, ktorý dokáže odhaliť, či aplikácia obsahuje aj škodlivý kód alebo nie. Tento systém nie je dokonalý, je však spoľahlivejší, než používanie cracknutých aplikácií. Pri infekcii SMS trójskym koňom mobilný telefón odosiela SMSky na prémiové telefónne čísla bez vedomia svojho majiteľa.

Človek si takéto správy nenájde ani v zozname odoslaných SMS. Na tomto podvode sa obohacuje útočník a majiteľ telefónu si túto stratu všimne až na faktúre. Používateľ však dokáže infikovať svoje zariadenie aj iným spôsobom. Môže mu prísť SMS správa obsahujúca link na škodlivú webstránku od niekoho z jeho kontaktov. Text správy je väčšinou šokujúci a jeho účelom je priviesť obeť k tomu, aby si link otvorila, napríklad: „Wau, toto sú tvoje fotky?“.

Po kliknutí na link sa mobil infikuje a začne takéto SMS správy odosielať na uložené kontakty, aby sa infekcia ďalej úspešne šírila. Pred týmto typom útoku pomôže buď obozretnosť alebo antivírusová aplikácia. Ak vaše dieťa dostane šokujúcu správu od svojho kamaráta, ktorá ho núti na niečo kliknúť, poraďte mu, aby sa kamarátovi ozval s otázkou, či mu niečo také naozaj posiela a čo sa pod linkom skrýva.

Ak kamarát o takejto správe nič nevie, je vhodné upozorniť ho, že má zrejme infikovaný mobilný telefón. SMS trójske kone sú však len jedným druhom škodlivého kódu, ktorý sa zameriava na používateľov mobilných telefónov.

Nie len škodlivé aplikácie ale aj škodlivé linky rozosielané formou SMS správ dokáže odhaliť antivírusový program určený na mobilné telefóny.  Na trhu ich je viacero, niektoré sú k dispozícii dokonca zdarma ako napríklad základná verzia aplikácie ESET Mobile Security.

Študenti s platnou kartou ISIC alebo EURO26 majú dokonca nárok na 50 alebo 30-percentnú zľavu z ceny plnej aplikácie, ktorá dokáže napríklad vystopovať stratený mobil alebo zaznamenať fotku zlodeja, ktorý ho aktuálne používa. Viac informácií o ponukách pre študentov a učiteľov nájdete na www.eset.sk/skola.

Pridaj komentár