Kyberzločinci sa v poslednej dobe takmer úplne vzdali pokusov o narušenie bezpečnosti telefónov Apple iPhone a viac ako 99% všetkých nových mobilných malware hrozieb zistených v posledných troch mesiacoch bolo zameraných na OS Android.
Nový výskum fínskej bezpečnostnej firmy uvádza, že v prvom štvrťroku 2014 zistili 277 nových druhov malwarových hrozieb. Z nich 275 bolo zameraných na operačný systém Android, jediný na telefóny iPhone a jeden na zaniknutý softvér Symbian od Nokia.
Zatiaľ čo Android je dlhodobo hlavným terčom kybernetických zločincov snažiacich sa využiť boom smartphonov, percento nových druhov malwaru určeného pre operačný systém od Google stále rastie.
Počas rovnakého obdobia v roku 2013 bolo zo všetkých nových mobilných malware zistených 91% zameraných na OS Android. Ale, ako stále viac a viac užívateľov kupuje smartphony založené na OS Android, je jasné že zločinci nasledujú peniaze a preto sa zameriavajú na najpopulárnejší mobilný operačný systém na svete.
Vzdali sa Apple
Rovnako je jasné, že ľudia píšuci malware sa takmer úplne vzdali snahy o prelomenie prísnych bezpečnostných opatrení Apple.
Jediný malware iOS detekovaný bezpečnostnou spoločnosťou bol napísaný iba pre tzv. “jailbreaknuté” iPhone telefóny, čo znamená, že drvivá väčšina užívateľov iPhone je aj naďalej úplne v bezpečí pred mobilným malwarom.
Ešte musí byť overený prípad malwaru nájdeného v Apple App Store, šesť rokov potom, čo bol otvorený. Vďaka tomuto prípadu nazval Mikko Hyppönen App Store „najväčšou bezpečnostnou inováciou posledných desiatich rokov.“
Zložité a sofistikované
Škodlivý malware pre Android detekovaný v danom období preukázal pokračujúci nárast zložitosti a prepracovanosti – rovnako ako samotný nárast počtu hrozieb. Prvý štvrťrok je rovnako pozoruhodný viditeľným nárastom hrozieb, ako aj daným typom detekovaného mobilného malware.
V tomto období sa objavil prvý “cryptocurrency Miner” pre OS Android, čo je vírus ktorý donúti zariadenie dolovať virtuálne meny, ako je napríklad litecoin.
Taktiež bol objavený prvý Android bootkit, ktorý ovplyvňuje skorú fázu bootovania prístroja, takže je ho veľmi ťažké detekovať a odstrániť.
A rovnako boli objavené aj prvý TOR trojan a prvý bankový Windows trojan vstupujúce do sytému Androidu.
Smerovanie autorov malwaru
Pozoruhodný je objav vírusov dolujúcich virtuálne meny, tzv. cryptocurrency miners.
Snažíť sa ťažiť virtuálnu menu bitcoiny pomocou smartfónu je ako snažiť sa ťažiť uhlie pomocou špáradla. Objav týchto druhov malwaru však ukazuje, kam kyberzločinci smerujú.
„Tieto trendy nám poskytujú smerovanie autorov malware,“ povedal Hyppönen. “V nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne uvidíme ďalšie. Napríklad: mobilné telefóny sú stále výkonnejšie, čo umožňuje kyberzločincom použiť ich pri ťažbe virtuálnej meny a profitovať z nich.„